טיפול רגשי בילדים ובני נוער

טיפול באמנות | טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי  | טיפול בהפרעות אכילהטיפול דיאדי | הדרכת הורים

טיפול באמנות

טיפול באמנות מציע דרך בלתי מילולית וסימבולית לביטוי עצמי, רגשי ותחושתי. הטיפול מאפשר שילוב של הבעה מילולית והבעה אמנותית. הטיפול משתמש באמנויות כדי לחשוף ולהבין תהליכים תוך-נפשיים, ומספק סביבה שבה יכולים רגשות מודחקים ולא מודעים לעלות על פני השטח. הניסיון מלמד שילדים ובני נוער נוטים להיענות, בקלות יחסית, לדרכי טיפול לא מילוליות ושהערך הסטיגמטי של הטיפול באמנות נמוך יחסית, בגלל דרך העבודה ששמה דגש על העשייה היצירתית. הטיפול באמנות מתרחש בחלל שנוצר ע"י משולש שקודקודיו: המטפל, המטופל וחמרי היצירה, בזמן נתון, במקום נתון. היחסים בין מרכיבים אלו הם הדדיים, מורכבים ורב-כיווניים והם מוצאים את ביטויים בעיקר, דרך עבודה עם דימויים. הדימוי הינו תוצר של היחסים הנוצרים במערך הטיפולי, והכלי באמצעותו נעשית העבודה.

טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול פעיל, המשלב תרגול והתנסות. זהו תהליך יחסית מובנה וממוקד, ומתרכז יותר בהווה ובעתיד. טיפול התנהגותי מניח שבשלבים שונים של החיים נלמדו דפוסי התנהגות שבהמשך הפכו להרגלים. חלק מהרגלים אלה אינם יעילים, מעכבים, ובמקרים מסוימים אף מזיקים. מטרת הטיפול היא שינוי דפוסי התנהגות מזיקים או לא מועילים, תוך שימוש בעקרונות התנהגותיים. הטיפול מתמקד בארבעה מרכיבים שאיתם יש להתמודד במקביל ולסירוגין: המרכיב הגופני, המרכיב הקוגניטיבי, המרכיב הרגשי והמרכיב ההתנהגותי.

הפרעות אכילה

הפרעות אכילה הן שם כולל לקבוצת הפרעות הקשורות בדפוסי אכילה פתולוגיים הנובעים מקשיים רגשיים שונים. מדובר בהפרעות רגשיות מורכבות אשר יכולות להופיע החל מגיל הינקות ועד לגילאי הבגרות ומתפתחות על רקע שילוב בין גורמים תרבותיים, אישיותיים ופסיכו-סוציאליים. ההתמחות שלי היא בטיפול בהפרעות אכילה אנורקטיות אשר מתבטאות בהגבלת צריכת המזון המביאה למשקל גוף נמוך באופן משמעותי ביחס לגיל, המין או השלב ההתפתחותי בו האדם נמצא. בטיפול בהפרעות אכילה אנורקטיות אני עובדת בשיטת הטיפול הקוגניטיבי –התנהגותי (CBT) בשילוב עם הדרכת הורים אינטנסיבית ולעתים אף טיפול משפחתי. כמו כן, בעבודה צמודה עם פסיכיאטר ודיאטנית.

טיפול דיאדי

טיפול דיאדי הוא למעשה טיפול אם-ילד, אב-ילד. המודל מהווה התערבות טיפולית בעיקר בגיל הרך. מוקד ההתערבות הוא בקשר של הילד עם ההורים. המודל מניח שהילד מפתח מערכות יחסים מובחנים ושונים עם כל אחד מהוריו. לפיכך אני פוגשת כל שבוע את הילד עם אחד מהוריו, לסירוגין. וגם את זוג ההורים להתבוננות וחשיבה משותפת אודות קונפליקטים המעסיקים אותם ואת ילדם. ציור משותף הורה-ילד יכול ללמד רבות על הקשר בניהם הן ברמת התוכן והן ברמת הדינאמיקה ביחסים. בטיפול אני מעודדת ומעוררת את ההורים להתבוננות וחשיבה רגשית אודות עולמו הפנימי של ילדם מתוך מעורבות וזיהוי משמעות סובייקטיבית של מצבים רגשיים אצלו ואצלם.

הדרכת הורים

במהלך כל שנות עבודתי אני מאמינה כי אין טיפול בילד ללא הוריו. ולכן בכל טיפול של ילד, ההורים הם שותפים פעילים ומשמעותיים בתהליך. לעתים תתקיים רק הדרכת הורים ובהמשך הילד יגיע לטיפול. העבודה הטיפולית עם הורים, היא בעלת אופי מאד מגוון, ואין מקרה אחד דומה למשנהו. לעתים הדגש הוא על בנית הספור של הילד, הפיכתו של הבלתי מובן וחסר הפשר למובן, ובכך גם אפשרי יותר. לעתים הדגש הוא על בנית הקשר בין סיפורו של הילד לסיפורם של כל אחד מן ההורים. במקרים נוספים מוקד העבודה הוא ההתמודדות עם היומיום הקשה, עם השאלות של "מה כדאי לעשות כש….".  המטרה היא לאפשר להורים להיעזר בתובנות שלהם לגבי הקשר בין התנהגויות של הילד ותגובות שלהם, לבין חוויות עבר שלהם, השלכות של כל אחד מהם, נושאים זוגיים וכד'. מטרתי היא להפוך את התובנות הללו לחלק מארגז הכלים של ההורים, אשר הם משתמשים בו באופן עצמאי ושוטף.

הכשרה וניסיון מקצועי

מטפלת באמנות – מס' רישום משרד הבריאות – הכרה במעמד במקצועות בשירותי הרפואה – 25846.

חברת י.ה.ת – האגודה לטיפול באמנויות בישראל .

 • לימודי טיפול קוגניטיבי – התנהגותי (CBT) במגמת טיפול בילדים ונוער – בי"ח תל השומר.
 • תכנית הכשרה לטיפול בהפרעות אכילה: תיאוריה, אבחון וטיפול, היחידה ללימודי המשך ביה"ס לעבודה סוציאלית בר-אילן.
 • פרקטיקום בטיפול באמנות ביחידה להפרעות אכילה מבוגרים תל השומר.
 • תואר שני בטיפול באמנות – אוניברסיטת ת"א.
 • לימודי תעודה בטיפול באמנות במכללת סמינר הקיבוצים .
 • פרקטיקום טיפול באמנות בתחנת 'הארבעה' –  התחנה לטיפול פסיכולוגי בילד, בנוער ובמשפחה.  משרד הבריאות, ת"א.

ניסיון מקצועי נוסף

 • מומחית תחום שילוב תלמידים עם הפרעות נפשיות בבתי ספר – מתי"א תל אביב.
 • מדריכה מטפלים באומנויות – מתי"א תל אביב.
 • מטפלת באמנות במסגרת אשפוז יום פסיכיאטרי ילדים ונוער ביחידה לילד ולמתבגר בב"ח ברזילי, אשקלון.
 • מטפלת באמנות בפנימיית רעות (אור-שלום) בילדים עם הפרעות התנהגות קשות.
 • מטפלת באמנות בילדי חינוך מיוחד המשולבים במסגרות חינוך רגילות באשקלון.
 • מטפלת באמנות בתחנה לבריאות הנפש, חולון – מח' ילדים ונוער.